2020 m. vasario 15 d. – pirmasis Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę suvažiavimas Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios salėje.
Daugiau2020 m. vasario 1 d. įvyko visuomeninės organizacijos – Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinė (AE) – steigiamasis susirinkimas
DaugiauPriimtas LR Seimo Europos reikalų komiteto sprendimas, telkiant bendras valstybės aukščiausiųjų pareigūnų, politinių partijų, valstybės institucijų pastangas, siekiant užtikrinti, kad Lietuvos kaimynystėje statomos Astravo AE keliama grėsmė taptų ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos ir transatlantinės bendruomenės rūpesčiu
DaugiauVilniuje vykusiame Šiaurės-Baltijos dešiniųjų politinių partijų lyderių susitikime buvo pripažinta Astravo atominės elektrinės grėsmė ir sutarta dėl tolesnio bendradarbiavimo informuojant Šiaurės-Baltijos valstybių politikus šiuo klausimu
DaugiauTS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis dėl Astravo AE grėsmės laišku kreipėsi į visos Europos dešiniųjų partijų atstovus, priklausančius Europos liaudies partijos politinei šeimai.
DaugiauPriimtas TS-LDK Tarybos kreipimasis į valstybės vadovus, prašant ginti esminius Lietuvos nacionalinio saugumo interesus ir principingai laikytis strateginės, ilgalaikės nekintančios nuostatos, kad tokia esminius branduolinės saugos principus pažeidžianti jėgainė šalia Lietuvos negali ir neturi būti eksploatuojama.
DaugiauJ. E. Prezidentų Valdo Adamkaus ir Vytauto Landsbergio bei politikų grupė kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį bei užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių reikalaudami Vyriausybės nepirkti nešvarios elektros energijos iš Kremliaus statomos Baltarusijos Astravo atominės elektrinės ir šią poziciją padaryti visos ES pozicija
DaugiauPriimtas TS-LKD Tarybos kreipimasis į valstybės vadovus „Dėl atsakomybės už Astravo atominės elektrinės legitimizavimą“.
Vyriausybė priėmė nutarimą dėl Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo nesaugios branduolinės elektrinės, kuri yra statoma Baltarusijos Respublikoje ir kuri kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai, įgyvendinimo veiksmų plano patvirtinimo.
DaugiauLR Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl Baltijos šalių vienybės ir bendradarbiavimo siekiant apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamos grėsmės“.
DaugiauLietuvos Respublikos Seimas priėmė Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių įstatymą
DaugiauLR Seimas priėmė įstatymą „Dėl branduolinės elektrinės, statomos Baltarusijos Respublikos, Astravo rajone, pripažinimo nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai“.
DaugiauTS-LKD pateikė Seimui svarstyti antiastravinio įstatymo projektą, kuriam savo parašais buvo pritarę ~65 000 Lietuvos piliečių
LR Vyriausybė pritarė veiksmų planui dėl elektros energijos iš trečiųjų šalių (įskaitant Astravo branduolinę elektrinę) ribojimo priemonių.
DaugiauTS-LKD VRK pristatė vos per du mėnesius surinktus 64 702 gyventojų, pritariančių įstatymo projektui parašų.
DaugiauKreipimasis į visuomenę paremti TS-LKD teikiamą įstatymo projektą prieš Astravo AE (už įstatymą, kuris uždraustų Lietuvoje pardavinėti Astravo AE pagamintą elektrą ir neleistų šiai elektrinei naudotis Lietuvos elektros energetikos sistema).
DaugiauMatydami dviprasmišką Vyriausybės laikyseną, TS-LKD su didžiosiomis opozicinėmis partijomis ir buvusiais valstybės vadovais – V. Adamkumi, V. Landsbergiu – Astravo AE klausimu parengė kreipimąsi į Vyriausybę.
DaugiauRusiškoje žiniasklaidoje pasirodžius pranešimui, kad Baltarusijos ir Lietuvos Vyriausybės sutarė dėl Astravo AE PAV pabaigimo suderinimo bei Astravo AE reikalingos energetinės infrastruktūros Lietuvoje naudojimo, Seimo TS-LKD frakcijos nariai kreipėsi į LR Vyriausybę, prašydami paaiškinimo
DaugiauEspo ministrų susitikimas patvirtino, kad Baltarusija yra pažeidusi Espo konvenciją.
A. Lukašenka pasirašė įsaką dėl pirmojo reaktoriaus statybos pradėjimo.
Espo konvencijos Komitetas pripažino, kad Baltarusija pažeidė Espo konvenciją ir parengė 12 rekomendacijų dėl konvencijos įgyvendinimo ir pažeidimų ištaisymo.
A. Lukašenka pasirašė įsaką, kuriuo pripažinta, kad Astravo aikštelė pasirinkta branduolinei jėgainei statyti
DaugiauBaltarusijos Vyriausybei paskelbus, kad PAV procedūros baigtos, Lietuvos užsienio reikalų ministerija nusiuntė protesto notą.
Lietuva pateikė skundą Jungtinių Tautų Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetui dėl konvencijos pažeidimų Baltarusijai vykdant AE projekto tarpvalstybinį PAV.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sušaukė uždarą Valstybės gynimo tarybos posėdį, kuriame buvo aptarta Lietuvos pozicija Europos Vadovų Tarybos susitikime šiuo klausimu.
DaugiauPrieš A. Lukašenkos ir V. Putino susitikimą, kuriame buvo sutarta dėl 10 mlrd. dolerių paskolos Astravo AE statybai suteikimo sąlygų, Lietuva pateikė antrąją protesto notą. A. Kubilius pareiškė, kad Lietuva ketina klausimus dėl branduolinių elektrinių statybų Baltarusijoje ir Kaliningrade kelti ES ir ESBO struktūrose.
DaugiauLietuva pateikė notą dėl neteisingų Baltarusijos atstovų viešų komentarų, esą Lietuva neturi priekaištų dėl Baltarusijoje planuojamos statyti atominės elektrinės poveikio aplinkai ataskaitos.
DaugiauLietuvos Vyriausybė parengė ir Baltarusijai pateikė išsamią 61 puslapio ataskaitą. Joje oficialiai reiškiamas kategoriškas nesutikimas su aikštelės atominei elektrinei statyti pasirinkimu visai šalia Vilniaus, kaltinimai pažeidžiant tarptautinę Espo konvenciją, nesilaikant PAV procedūrų.
DaugiauBaltarusijos valdžiai įteikta peticija su 23 tūkst. Lietuvos piliečių, prieštaravusių aikštelės pasirinkimui, parašais. Baltarusija į tai nesureagavo.
Lietuva pateikė 10 klausimų Baltarusijai.
Pradėtos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūros.
Astravo aikštelėje pradėti žemės darbai